Boşanma Davası Nasıl Açılır

 

boşanma foto 1

 

Boşanma Davası Nasıl Açılır ?                                                                                   

Birincisi;

KARARINIZDAN EMİN OLMALISINIZ,

ŞÜPHE VE ÇEKİNCELERİNİZ VARSA TEKRAR DÜŞÜNÜN.

Boşanma kararını verdiğinizden tam olarak emin olamaz ve buna rağmen boşanma girişiminde bulunursanız sizi maalesef meşakatli ve zararlı bir serüven beklemektedir. Kafanızdaki tüm sorulara bir şekilde cevap bulmanız, çözüm yolları aramanız ve her şeyi net bir şekilde ele almanız sizin için çok daha yararlı olacaktır. Evden kimin gideceği ? Çocukların kimle birlikte yaşayacağı ? Kirayı ödeyip ödemeyeceğiniz? Mali durumunuzun ne olacağı? Çocukların okul durumunun ne olacağı? Yeni bir işle başlayıp başlamayacağınız? Kendi ailenize bu durumu nasıl anlatacağınız ? gibi soru ve çekinceleri netleştirmeden bir adım atmamanız en doğru olanıdır. Çünkü siz de biliyorsunuz ki evlendiğinizde yanınızda olan o insanlar boşanma sürecinde size destek olmayabilir ve bu durum sizin açınızdan olumsuzluklara yol açabilir. Dolayısıyla ilk adım net ve kararlı olmak !

İkincisi;

BOŞANMA SÜRECİ VE SONRASINDA,

 ÇOCUĞUNUZUN GÖRMESİ MUHTEMEL OLAN ZARARI,  MİNİMUMA İNDİRGEMELİSİNİZ

Bilindiği üzere boşanma yetişkinler arasında yaşanan bir olgudur. Dolayısıyla bedenen ve ruhen yetişkinlere oranla çok daha hassas olan çocuklarımızın psikolojik ve bedensel olarak korunup kollanması ebeveynlerin yükümlülüklerinden biridir. Bu nedenle çocukların davalarda silah olarak kullanılıp tabiri caizse eriyip gitmelerine neden olmak, nafaka ödememek, çocukları kendi çıkarlarımız ve davamız uğruna etkilemek, onların psikolojik ve bedensel dengesini bozmak, vicdan ve merhamet çerçevesinde değerlendirildiğinde hiçbir anne babaya yakışmayan tutum ve davranışlardır. Ancak maalesef bunun birçok örneğini duruşma esnasında yaşıyor olmamız,  acı ama gerçek bir durumdur.

Üçüncüsü;

GÜVENDİĞİNİZ VE AYNI DİLİ KONUŞABİLDİĞİNİZ BİR BOŞANMA AVUKATI BULUN !

Konusunda uzman bir avukat bulup davanızı onun aracılığıyla nihayete erdirmeniz en akıllı ve mantıklı çözüm yolu olacaktır. Uygulamada birçok defa rastladığımız üzere birçok kişi boşanırken avukat tutmayıp kendi kendine kolayca bu işin üstesinden gelebileceğini düşünmekte ancak yanılmaktadır. Adliyelerde koşuşturmak, sürelere riayet etmek ve hukuki yararları tespit edip, olumlu yönde kullanmak takdir edersiniz ki hukuk eğitimi almamış ve boşanma konusunda uzman olmayan kişiler tarafından üstesinden gelinebilecek durumlar değildir. Bu nedenle boşanma konusunda uzman bir boşanma avukatına danışmanız, vekalet çıkarıp davanızı takip ettirmeniz hem doğru kararlar almanızı hem de çözüme en hızlı ve en kolay yoldan ulaşmanızı sağlayacaktır.

Dördüncüsü;

ÖDEYECEĞİNİZ BOŞANMA AVUKATLIK ÜCRETİ VE MASRAFLAR

Bize en çok danışılan konulardan biri de tabi ki avukatlık ücretinin miktarı ve nasıl ödeneceğidir. Haklı olarak boşanmaya karar veren kişiler bu işin maliyetini merak etmekte, harçların ve davada en büyük giderlerden biri olan vekalet ücretinin ne kadar tutacağını sorabilmektedir.  Vekalet ücreti boşanma avukatı ve müvekkil arasında tamamen serbestçe kararlaştırılabilmesine karşın birtakım belli başlı çizelgeler (İstanbul Barosu Avukatlık Ücret Tarifesi – 2013 için tıklayınız ) de baz alınabilmektedir. Genel bir bilgi vermek gerekirse anlaşmalı boşanma davaları çok daha kısa sürede sona erdiği için genelde vekalet ücreti de çekişmeli boşanma davalarına göre daha düşük olur. Çekişmeli boşanma davalarında ise haliyle avukatlık ücreti daha yüksek belirlenir. Eğer boşanma davasında ayrıca davaya konu olan istenecek değerlerin (maddi, manevi tazminat vs.) kararla birlikte kazanılması halinde bu değerlerin yüzde 15 (onbeş) ‘ inin avukatlık ücreti olacağı kararlaştırılabilir. Ama uygulamada tabi ki bu oran daha düşük ya da daha yüksek de takdir edilebilmektedir. Bu tamamen sizin ve avukatınızın anlaşmasına bağlı bir durumdur. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da davanın kaybedilmesi halinde karşı tarafın avukatlık ücretinin de dava sonunda sizden tahsil edileceğidir.

Beşincisi;

BOŞANMA DAVASINDAKİ TALEPLERİNİZİ BOŞANMA AVUKATINIZA NET BİR ŞEKİLDE İFADE EDİN.

Unutulmamalıdır ki alacağınız tüm kararlar sizi etkiler , boşanma avukatınızı değil, dolayısıyla tazminat isteyip istemediğinizi , yoksulluk veya tedbir nafakası talebinizin olup olmadığını, ev eşyaları ve ziynet eşyalarının durumunun ne olacağı, çocuğun velayetinin kime ait olacağı gibi  talep ve sorularınızın net ve açık bir şekilde ifade edilmesi sizin yararınıza olacaktır. Bu konularda net ve kararlı olduğunuz müddetçe boşanma avukatınıza verdiğiniz talimatlar, talepler neticesinde hakkınız en doğru ve güvenli şekilde korunmuş olur.

Altıncısı;

BOŞANMA AVUKATINIZA VEKALET ÇIKARIRKEN DİKKAT EDİN

Boşanma Avukatınızı buldunuz, boşanmaya kararlısınız ve artık sıra Notere gidip vekalet çıkarmaya geldi. Unutmayınız ki  Notere boşanma vekaletnamesi çıkartmaya giderken yanınızda mutlaka iki adet (2) vesikalık fotoğraf olmalıdır. Aksi taktirde boşanma için vekaletname çıkaramazsınız. Ve tabiî ki unutulmaması gereken bir diğer husus da “boşanma vekaletnamesi” çıkaracağınızı belirtmenizdir, bunu  belirtmezseniz genel vekaletname çıkarma ihtimalleri yüksektir bu durumda yeniden vekalet çıkarmak zorunda kalabilirsiniz. Belirttiğimiz bu hususlar, tanıma – tenfiz davaları için çıkarılacak vekaletnamelerde de geçerlidir.

Yedincisi;

BOŞANMA AVUKATINIZLA EN İNCE AYRINTISINA KADAR TÜM DETAYI MUTLAKA PAYLAŞIN

Vekalet çıkarıldıktan sonra davaya ilişkin olarak avukatınızla yapacağınız görüşmelerde şeffaflıktan yana olmanız sizin çıkarınızadır. Bu zorlu yolculukta sakladığınız durumlar, anlatmadığınız, utandığınız ya da size herhangi bir nedenden ötürü rahatsızlık veren durumları avukatınızla paylaşmamanız halinde davanın seyri ve sonucu açısından ileride hak kaybı yaşama ihtimaliniz yükselir. Ve unutulmamalıdır ki Avukatlık Kanunu md. 36 gereği avukatınız sır saklamakla yükümlüdür. Dolayısıyla her şeyi ayrıntısıyla paylaşıp ona göre bir yol harita çizilmesi hem avukatınız hem sizin açınızdan çok daha yararlı bir durumdur.

 Sekizincisi;

BOŞANMA AVUKATINIZIN DAVAYI AÇMADAN ÖNCE SİZİN İÇİN YAZMIŞ OLDUĞU DAVA DİLEKÇESİNİ OKUYUN

Dilekçeyi son bir kez okumanız hata veya eksiklerin tespit edilmesi açısından oldukça önemlidir.  Boşanma avukatınızın yanlış anlama ihtimali veya sizin olanları doğru ve eksiksiz anlatmamış olma ihtimaliniz, iletişim kopukluğu gibi nedenlerin önlenmesi ileride doğacak olumsuzlukları bertaraf edecektir.

 Dokuzuncusu;

AVUKATINIZIN DAVAYI AÇMASI VE SİZİN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİZİ YERİNE GETİRMENİZ

Bütün bu aşamalar tamamlandıktan sonra avukatınız boşanma davanızı sizin adınıza açacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki boşanma davanızın açıldığı tarih önemlidir. Çünkü boşanma davasında hakim davanın açıldığı tarihe kadarki gerçekleşen boşanma olaylarını ve sebeplerini incelemekle yükümlüdür. Bu nedenle dava açıldıktan sonra eşler arasında vuku bulan durumlar davanın konusunu oluşturmaz. Ayrıca boşanma avukatınızın dava ile ilgili olarak sizden talep ettiği şeyleri (mahkeme tarafından istenen ekstra gider avansı, tanık, delil bildirimi vs. ) yapmamanız halinde hak kaybının ortaya çıkması, davanın seyrinin değişmesi gibi durumların oluşma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle sizin boşanma avukatınızdan talepleriniz olabileceği gibi doğal olarak da onun talep ve talimatlarının zamanında yerine getirilmesi oldukça önemli bir husustur.

Boşanma Davası Nasıl Açılır” üzerine 11 düşünce

 1. Nesibe

  Merhaba benimde bir sorum olacak. Maddi imkansızlık yüzünden bir avukatım yok . Benim eşim de madde bağımlısı. Dava açacağım fakat öğrenmek istefiğim şey şu ,ben mahkemeden eşimin sadece tedavi görmesi şartı ile 2 buçuk yaşındaki kızımı görmesine müsaade edilmesini istiyorum. Böyle bir talep hakkım var mı . Hakimin bu konudaki kararı ne olur sizce ?

  Cevapla
  1. admin Yazar

   Aile mahkemesi tarafından eşinizin böyle bir tedavi alması yönünde şart konamaz, karar da verilemez ancak çocukla görüşme, engellenebilir veya belli sürelerle kısıtlanabilir.

   Cevapla
 2. Kadersiz Evlat

  Merhaba Selçuk Bey,
  Avukatsız anlaşmalı boşanma gerçekleşebilir mi ,olursa da boşanma işlemine herhangi bir olumsuzluğu olur mu?

  Cevapla
  1. admin Yazar

   Avukatsız da boşanma davası açılabilir. Hata yapılmadığı sürece herhangi bir olumsuzluk yaşamazsınız ancak haklarınızı tam anlamıyla bilmek ve ileride doğabilecek muhtemel hak kayıplarını bertaraf etmek adına avukat tutmanız menfaatinize olacaktır. Ekonomik gücünüzün olmaması halinde yaşadığınız ildeki baronun adli yardım bürolarına da başvurabilirsiniz.

   Cevapla
 3. selma

  merhabalar benim eylülün 4 de boşanma davam var davacı benim davalı eşim 1 hafta önce oğlumu kaçırdı bende icra yolu ile oğlumu tekrar aldm eşim beni ve ailemi gerek mesaj gerek telefonla tehtit etti istanbul anadolu cumhuriyet başsavcılıkğından 6284 sayılı kanuna göre koruma kararı çıkarttım yanlız benim 2 yaşındaki oğlumu nasıl göstereceğim oğlumu sana bırakmıyacağım hepinizi tek tek öldüreceğim diye tehtiit etti bu durumda o görmek isterse nasıl olucak bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
 4. neşe azaklı

  Mrb ben eski esimle anlasmali bosandim ve bir kizim var 4 yasinda mahkeme bana verdi babasi madde bagimlisi ve mahkemenin bagladigi nafaki bosandigimizdan beri hic odemedi benim de dava acacak durumum yok ve ne yapacagimi bilmiyorum lutfen bana. Yardimci olurmusunuz bu durum benim icin gittikce zorlasiyor iyi calismalar simdiden tesekkur ederim.

  Cevapla
  1. Admin 3 Yazar

   Kesinleşmiş boşanma kararınını nafaka için icraya koymanız gerekmektedir. İstanbul Barosu Adli yardım bürolarına müracaat edebilirsiniz

   Cevapla
 5. bosunaevlenmisim

  eşimle şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanıyoruz. boşanma davası ne kadar sürer? başlayalı 6 ay oldu sadece 2 duruşmaya gittim…

  Cevapla
  1. Admin 3 Yazar

   Merhaba Selçuk bey,
   Boşanma davalarının süreleri açıldıkları ilçe, ilgili mahkemedeki dosya yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla çekişmeli boşanma davası olduğu için Davacılar ve davalılar (taraflar) birbirleri hakkında farklı iddia ve talepte bulundukları için bu davalarda hakim daha fazla araştırma yapmakta ve pek çok tanık dinlemektedir. Bu durum da yargılamanın uzamasına sebep olmaktadır. Bir boşanma davası dosyasının küçük ilçelerde yılda 8-9 duruşması yapılabilirken , illerde bu sayı 5′ e 6 ya düşmektedir. İstanbul’da ise pek çok adliyede yılda 3-4 duruşma yapılabilmektedir. Küçük ilçelerde boşanma davasın duruşmaları 1 yılda biterken İstanbul’da 2 yılı bulabilmektedir. Bundan sonra çoğu zaman dosya temyiz incelemesi için Yargıtay a gitmekte ve dosyalar tahmini 1 senelik zaman zarfı içerisinde dönmektedir. Bu bilgilere göre çekişmeli bir boşanma davasının tam anlamıyla sona ermesi yaklaşık iki buçuk yılı bulmaktadır. Ayrıntılı Bilgi edinmek için Boşanma Davası Ne kadar sürer konu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.